Kij i marchewka do lamusa. System motywacyjny w nowoczesnej organizacji

Szanowni Mieszkańcy,

Program Wspólnota Jelenia Góra (WJG) został opracowany na podstawie teorii naukowych, a więc jest głosem obiektywnym. Nie kryją się za nim żadne partykularne interesy grup społecznych. Naturalnie, ludzie są wykonawcami idei, czyli mogą wypaczyć najlepsze zamiary. Dlatego tez potrzebujemy speców od każdego wydziału Urzędu Miasta, aby zaspokajać potrzeby mieszkańców.

Aby temu zapobiec dotychczasowym błędom w zarządzaniu naszą Gminą, jak i przybliżyć idee programu WJG, rozpoczynamy cykl artykułów. Każdy artykuł będzie maksymalnie obiektywny, aby nie wprowadzać  w błąd jeleniogórzan. Tym samym punkty programu będziemy wyjaśniać w oparciu o cytaty fachowych opracowań, dostępnych w necie. Takie podejście podkreśli, iż program WJG opiera się na uniwersalnych zasadach, a nie jest mrzonką oderwanego od życia naukowca.

Z poważaniem

Grzegorz Niedźwiecki – koordynator strony WJG

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Kij i marchewka do lamusa. System motywacyjny w nowoczesnej organizacji

System motywacyjny to dziś jeden z kluczowych elementów zarządzania zasobami ludzkimi. Nie tylko zwiększa zaangażowanie pracowników i wzmacnia ich więź z pracodawcą, lecz także pozwala stworzyć przyjazną atmosferę w zespole i wyróżnić się na tle konkurencji.

Obecnie zachęta finansowa nie jest jedynym skutecznym motywatorem. Coraz więcej pracodawców zdaje sobie sprawę, że pracownicy oczekują czegoś więcej niż atrakcyjnych zarobków, a swoją pracę traktują nie tylko jako źródło utrzymania, lecz także miejsce realizacji swoich pasji i nawiązywania relacji z ludźmi. Dlatego oferują oni swoim pracownikom kompleksowe systemy motywacyjne, obejmujące zarówno elementy płacowe (premie za wyniki, dodatki okolicznościowe), jak i  pozapłacowe – materialne i niematerialne. Nagradzanie za dobre wyniki, pakiet świadczeń socjalnych czy atrakcyjne programy szkoleniowe często przynoszą dużo lepsze rezultaty niż same podwyżki pensji czy metoda „kija i marchewki”, która jest dziś uważana przez specjalistów za wręcz demotywującą. Odpowiednio skrojony system motywacyjny nie tylko pozwala pozyskiwać najlepszych pracowników i zachęca ich do podejmowania dodatkowego wysiłku na rzecz realizacji strategii firmy, lecz także wpływa na pozytywny wizerunek organizacji.

/…/

Autor: Agnieszka Szymonis-Szymanowska, Koordynator HR, Globalne Centrum Biznesowe HP

https://hrstandard.pl/2013/04/25/kij-i-marchewka-do-lamusa-system-motywacyjny-w-nowoczesnej-organizacji/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *